کامپیوتر رومیزی بهتر است یا لپ تاب۲؟

یکی از بزرگترین سوالات کاربران در سال های اخیر، انتخاب بین خرید کامپیوتر لپ تاپ و دسکتاپ (رومیزی) بوده است. در اینجا لازم است ویژگی ها و مزایا و معایب هر کدام گفته شود تا کاربران با توجه به نیازهای خود بتوانند انتخاب صحیحی در هنگام خرید کامپیوتر داشته باشند.

ویژگی های دسکتاپ:

مناسب بودن برای بدن

طراحی کامپیوترهای دسکتاپ به شکلی متحول شده است که راحتی کاربر را افزایش دهد. اندازه نمایشگر دسکتاپ ها برای چشم مناسب است و نحوه طراحی صفحه کلید آنها هم به گونه ای است که پشت شما، بازوان شما و مچ دستان شما در موقعیت مناسب قرار گیرند. اینها مسائلی هستند که مخصوصا در موقع استفاده های بلندمدت از کامپیوتر بسیار حائز اهمیت هستند.

قیمت کمتر

اگر قیمت برای شما مهم است پیشنهاد می‌کنیم یک رایانه رومیزی برای خود تهیه کنید. این ارزانی فقط در مورد خرید یک کامپیوتر جدید نیست؛ بلکه هزینه تعمیرات و به‌روزرسانی دسک‌تاپ  ها نیز ارزان تر از لپ‌تاپ هاست. این تفاوت قیمت دلایل مختلفی دارد اما اصلی ترین دلیل آن این است که در دستگاه های قابل حمل از قطعات کوچک تر استفاده می شوند تا درون موبایل، تبلت یا لپ‌تاپ جا شوند و از آنجا که عناصر کوچک، مهندسی ساخت دشوارتری دارند در نتیجه قیمت آنها نیز گران‌تر است.

قدرت سیستم

اگر رایانه‌ای قدرتمند می‌خواهید که با آن کارهای سنگین انجام دهید یا قصد دارید بیشتر با کامپیوترتان بازی کنید توصیه می‌شود یک رایانه رومیزی تهیه کنید، البته لپ تاپ‌های امروزی نیز بسیار قدرتمند هستند ولی خیلی برای بازی کردن مناسب نمی‌باشند، هرچند می‌توانید با پرداخت هزنیه‌ی پیشتر یک لپ‌تاپ گیمنیگ برای خود تهیه کنید.

بازی

در کامپیوترهای رومیزی می توان از سه کارت گرافیک در کنار سیستم خنک کننده مایع، کارت صدا و دیگر لوازم جانبی بازی استفاده کرد در حالیکه در لپ‎‌تاپ فقط از یک کارت گرافیک می توان بهره مند شد.

لوازم جانبی

 به دسک‌تاپ لوازم جانبی بیشتری می توان وصل کرد. از ماوس و صفحه کلید گرفته تا اتصالاتی همچون هدست و یو‌اس‌بی. اما لپ‌تاپ ها گزینه های متنوعی برای اتصال ندارند.

دسترسی آسان به قطعات

اگر مشکل سخت افزاری برای کامپیوترتان به وجود بیاید در صورتی که اطلاعات پایه در این زمینه داشته باشید، می‌توانید به راحتی قطعه آسیب دیده را باز کنید و آن را با یک نمونه سالم جایگزین کنید.

تغییر اجزای رایانه

شاید نمایشگرتان قدیمی شده و قصد دارید آن را تعویض نماید، اگر رایانتان از نوع دسکتاپ باشد می‌توانید به راحتی هر کدام از اجزای رایانه را تغییر دهید مانند مانیتور، اسپیکر، صفحه کلید و …‌.

امنیت بالاتر

از آن جایی که لپ تاپ‌ها قابل حمل هستند امکان سرقت آن‌ها بیشتر می‌شود ولی موضوع درباره رایانه شخصی اینگونه نیست، به همین دلیل میگوییم رایانه‌های رومیزی از امنیت بیشتری برخوردارند.

مزایای لپ‌تاپ ها

قابل حمل بودن

می‌توان گفت مهم‌ترین مزیت لپ تاپ‌ها قبل حمل بودنشان است،  کاربران این نوع دستگاه‌ها می‌توانند به دلیل وزن و فضای کمی که اشغال می‌کند، خیلی راحت از مکانی به مکان دیگر جا به جا شوند و البته این حجم کم باعث خواهد شد تا در هر جایی بتوانند آن را قرار دهند و نگرانی‌ در خصوص فضایی که یک دسکتاپ اشغال می‌کند، نداشته باشند. بنابراین وقتي لپ‌تاپ داشته باشید، مي‌توانيد همزمان هم تلويزيون تماشا کنيد و هم به کار خود با کامپيوتر بپردازيد و در عين حال کنار مهمانانتان باشيد و هم بر کارهاي کامپيوتري خود نظارت کنيد. مي توانيد آن را همراه خود به سفر ببريد و در آنجا از کارهايتان عقب نمانيد.

استفاده آسان تر

شما برای استفاده از رایانه رومیزی باید پشت میز کامپیوتر بنشینید و با کامپیوتر کار کنید. درصورتیکه کارتان طول بکشد این مسئله می‌تواند موجب خستگی شما شود؛ درحالیکه این مورد در لپ تاپ ها به علت ویژگی قابل حمل بودنشان، رفع شده است. شما می‌توانید به راحتی لپ تاپ را جابجا کنید و هرجایی که مایل باشید آن را قرار دهید، روی میز، روی زانوهایتان، روی تخت خواب و… . بسیاری از کاربران به همین دلیل لپ تاپ را انتخاب می‌کنند.

میزان شارژدهی باتری

 اگر به منبع انرژی (برق) دسترسی داشته باشید، این موضوع اهمیتی ندارد. اما هنگام استفاده از کامپیوتر در بیرون از خانه، باید مطمئن شوید که لپ‌تاپ برای چندین ساعت استفاده شارژ کافی دارد. یا بهتر است یک باتری اضافه هم خریداری کنید و همراه داشته باشید.

همه چیز در کنار هم

یک کامپیوتر رومیزی از قطعات مختلفی تشکیل شده، کیس، مانیتور، ماوس، صفحه کلید، اسپیکر و… اما در لپ تاپ این قطعات در یک بدنه حدودا ۲ کیلوگرمی کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند، این ویژگی می‌تواند دلیل بسیار خوبی برای برخی از افراد باشد.

زیبایی بیشتر

بحث ظاهر چیزی است که کمتر در رایانه‌های رومیزی رعایت می‌شود ولی تولیدکنندگان لپ تاپ سعی می‌کنند در کنار کیفیت و کارایی خوب به ظاهر دستگاه نیز توجه کنند و لپ تاپ را با ظاهری زیبا در اختیار مشتری قرار دهند. اگر به ظاهر کامپیوتر خیلی اهمیت می‌دهید، لپ تاپ می‌توانید انتخاب خوبی برای شما باشد.

معایب لپ تاپ ها

قیمت بیشتر

اگر بخواهیم در خصوص قیمت به مقایسه لپ‌تاپ و کامپیوتر‌های رومیزی بپردازیم؛ نتیجه‌ای که به دست خواهد آمد گران قیمت بودن لپ‌تاپ‌ها است که البته این رقابت نیز در گستره سخت افزار‌های مشابه انجام می‌شود. البته شاید اولویت دادن بیشتر کاربران به لپ‌تاپ در این زمینه تاثیرگذار بوده است و البته کوچک بودن یک لپ‌تاپ نیز می‌تواند سختی‌های زیادی برای تولید کننده داشته باشد. يک لپ تاپ با قيمت حدود يک ميليون تومان در واقع کارايي يک PC با قيمت حدود پانصد هزار تومان را دارد و شما بايد به اين نکته توجه کنيد که آيا حاضريد به ازاي ويژگي‌هاي لپ تاپ اين مقدار هزينه اضافي بپردازيد؟

کارایی کمتر

لپ تاپ براي کساني که مدام بازي هاي روز و جديد را خريداري و استفاده مي کنند مناسب نيست چراکه بازي‌ها، روز به روز به قدرت پردازش و سخت افزارهاي قوي تري نياز دارند و ممکن است لپ تاپ شما قابليت اجراي همه نوع بازي را نداشته باشد (مگر آنکه بيش از ۲ميليون تومان هزينه کنيد). ضمن آنکه براي لپ تاپ ها نمي توانيد هاردهاي با سرعت بسيار زياد (مانند ۷۲۰۰ دور در دقيقه يا بالاتر) خريداري کنيد و اغلب داراي هاردهاي با سرعت ۵۴۰۰ دور در دقيقه مي‌باشند لذا ناگزير سرعتشان مقداري کمتر است.

ظرافت و استحکام

 لپ‌تاپ‌ها اغلب بسیار ظریفند و نسبت به ضربه شدید و یا گرد و غبار و رطوبت بسیار حساسند و اگر قطعه‌ای از لپ تاپ آسیب ببیند باید آن را به نمایندگی تحویل دهید تا لپ تاپ را برای شما تعمیر کند و ممکن است چند روزی معطل شوید، همچینن این احتمال وجود دارد که اطلاعات شخصی شما در معرض خطر قرار بگیرد. اگر کیبورد کامپیوتر خانگی شما خراب شود می‌توانید آن را سریعا عوض کنید و یا موقتا با ماوس کار کنید.

عمر کوتاه باتری

یکی دیگر  از مشکلات موجود در لپ‌تاپ‌ها عمر کم باطری لپ‌تاپ‌ها است. باطری لپ‌تاپ‌ها از بخش‌هایی است که چندسالی به درستی کار می کند و ممکن است پس از ۲ سال کار مجبور شوید آن را  تعویض کنید که هزینه ای بین ۵۰ تا ۱۵۰ هزار تومان خواهد داشت.

 

سرقت

به دلیل كوچكی لپ تاپ و وزن كم آن، همیشه در معرض سرقت یا زورگیری می باشد و شما می بایست آن را همواره كنار خود نگه دارید و یا از كیف‌های گمراه كننده و ضد سرقت استفاده كنید.

نتیجه گیری

انتخاب میان لپ‌تاپ یا دسک‌تاپ به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. شاید با مواردی که در بالا ذکر کردیم تا حدی بتوانید میان آن دو گزینه مناسب تر را انتخاب کنید. اگر قابل حمل بودن دستگاه، دورکاری، ارتباط دایم با همکاران و دوستان برایتان مهم است باید لپ‌تاپ را انتخاب کنید. البته از طرفی پرداخت هزینه برای باتری لپ‌تاپ که پس از دو یا سه سال فاسد می شوند نوعی پول هدر دادن به حساب می آید.

البته، درست است که این روزها لپ‌تاپ، تبلت، اسمارت‌فون کاربرد و طرفداران بسیاری دارند اما کامپیوترهای رومیزی نیز به دلیل قیمت ارزان، کارایی عالی، قدرت بالا و دوام بسیار خوب همچنان طرفداران خودشان را دارند. این کامپیوترها به این زودی ها از رده خارج نخواهند شد و یار شفیق کاربران باقی خواهند ماند.

 

مطالب مشابه

کامپیوتر رومیزی بهتر است یا لپ تاب؟

یکی از بزرگترین سوالات کاربران در سال های اخیر، انتخاب...

Theme Settings

Please implement YA_Options_editor::getCpanelHtml()